دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

سروصدای پکیج

سروصدای پکیج

پکیج‌ها دستگاه‌های هستند که آب گرم مورد نیاز برای سیستم‌های گرمایشی فراهم می‌کند. همچنین برای مصارف بهداشتی مثل استحمام، آب گرم مورد نیاز را تامین می‌کند. پکیج‌ها نیز مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری، طول عمر مفیدی دارند. پس از مدتی برای برخی از پکیج‌ها مشکلاتی به وجود می‌آید. یکی از این مشکلات، سروصدای پکیج است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از دستگاه پکیج سروصدای غیرعادی به گوش برسد. برخی اوقات سروصدای پکیج آزاردهنده و غیرقابل تحمل می‌شود. صدای غیرعادی درپکیج نشان‌دهنده نقص در ساختار داخلی دستگاه است که باید توسط متخصص و تکنیسین، عیب‌یابی و تعمیر شود. در این مقاله به بررسی علل سروصدای غیرعادی پکیج می‌پردازیم. با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

مقالات بیشتر در مورد تعمیر پکیج.

علل سروصدای غیرعادی پکیج

پکیج وانواع مختلف آن

در گذشته افراد با مشقت فراوان آب گرم مورد نیاز خود را تامین می‌کردند. پس از اختراع موتورخانه، آسایش و راحتی زیادی برای بشر فراهم شد. اما وجود برخی از معایب در آن باعث شد که پکیج‌ها به بازار عرضه شوند. در یک تعریف کلی پکیج دستگاهی است که توانایی فراهم نمودن آب گرم برای شوفاژ و همچنین تامین آب گرم مصرفی را به عهده دارد. پکیج‌های دیواری به راحتی در یک کابینت آشپزخانه جا می‌شوند. پکیج‌های زمینی حجم بیشتری را می‌گیرند و معمولا در پارکینگ قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها یاعث حذف لوله‌کشی‌های گسترده در ساختمان می‌شوند. مصرف کم سوخت و بازدهی گرمایی بالا از دیگر مزیت‌های پکیج است. پکیج‌ها مزایا زیادی دارند که زیر به برخی اشاره می‌کنیم. در بخش بعدی برخی از دلایل سروصدای پکیج را بررسی می‌کنیم.

 • عدم اشغال فضای زیاد.
 • مستقل بودن هر واحد آپارتمانی.
 • سهولت در نصب، را‌ه‌اندازی، عیب‌یابی و تعمیر.
 • در دسترس بودن بودن پکیج( به دلیل نصب در واحد ساختمانی).
 • ایمنی بالا به دلیل وجود سنسورهای مختلف از جمله سنسور دود.
 • کارکرد آرام و بدون صدای آزاردهنده.
 • تنظیم دما به میزان دلخواه.
 • مصرف بهینه سوخت و عملکرد گرمایی مناسب.

پکیج در مقایسه با موتورخانه داری معایب کمی می‌باشد. پکیج در فضاهای بالای 300 متر، کارایی مناسبی ندارند. همچنین به دلیل اینکه در داخل ساختمان نصب می‌شوند، فضای داخلی را اشغال می‌کنند. عمر پکیج به نسبت موتورخانه بسیار کم است.

محل نصب پکیج

مکانی که پکیج نصب می‌شود باید شامل یکسری ویژگی باشد تا راندمان پکیج را به حداکثر رساند و از سروصدای پکیج جلوگیری کرد.

 • فاصله با دیوار مقابل حداقل یک متر باشد.
 • بالای وسایل گرمازا مثل بخاری و گاز نباشد.
 • حداقل فاصله با دیوار یا کابینت مجاور 15 سانتیمتر باشد.
 • حداقل فاصله از کف تا زیر پکیج 15 سانتیمتر است.
 • فاصله دریچه دودکش تا کلاهک مخصوص تعدیل دودکش باید حداقل 30 سانتیمتر باشد.

سروصدای پکیج همراه با شرشر آب

یکی از علت‌های صدای شرشر آب در پکیج یا در رادیاتور وجود هوا در سیستم می‌باشد. برای حل این مشکل در پکیج باید شیر پرکن را باز کرده تا دستگاه را آبگیری نمایید. روش کار در رادیاتور و شوفاژ کمی متفاوت است. برای این کار باید عمل هواگیری را انجام دهید.

سروصدای پکیج به دلیل مشکل فن

فن پکیج، هوای گرم درون پکیج را به طرف دودکش هدایت می‌کند. در واقع وظیفه اصلی پکیج این است که گازهای سمی ناشی از احتراق، دوده و هوای گرم را به بیرون از ساختمان ارسال کند. در برخی از مواقع، به دلیل ناخالصی هوای پکیج و وجود دوده‌های انباشته شده در پکیج، فن دستگاه دچار نقص می‌شود. در این زمان فن، صدای آزاردهنده و گوش‌خراشی ایجاد می‌کند. برای رفع این مشکل باید پره‌های فن را بشویید تا دوده و سایر ناخالصی‌های از روی آنها پاک شود. همچنین باید از محکم بودن فن در جای خودش، اطمینان حاصل کنید. اگر با این کار مشکل رفع نشد باید بررسی نمایید که شکستگی، ترک‌خوردگی و … در فن وجود نداشته باشد. در این حالت، فن معیوب باید با یک فن جدید، جایگزین شود.

صدای پمپ آب پکیج

اگر از پکیج صدای ضربه به گوش رسید، به احتمال زیاد مربوط به پمپ دستگاه می‌باشد. در این مورد می‌توان برای پمپ، ضربه‌گیر نصب شود تا از میزان صدا کاسته شود. اگر با نصب ضربه‌گیر، همچنان صدای ضربه به گوش می‌رسید، سرعت پمپ آب را چک کنید تا بیشتر از حد معمول نباشد. در ضمن حجم آب ورودی با قطر لوله باید هماهنگی داشته باشد، چرا که عدم تناسب لوله با حجم آب ورودی نیز می‌تواند یکی از عوامل صدای ضربه در پکیج باشد. یکی دیگر از عوامل سروصدای پکیج می‌تواند ثایب نبودن قطعات در جای خودشان باشد.

سخن پایانی

یکی از مشکلات رایج در پکیج‌ها، سروصدای پکیج می‌باشد. سروصدای پکیج می‌تواند عوامل مختلفی داشته باشد. وجود رسوب در مبدل ثانویه، گرفتگی صافی و … از مرسوم‌ترین علل سروصدای پکیج می‌باشند. با بروز این مشکل باید عمل رسوب‌گیری را انجام داد. همچنین با شستشوی پره‌های فن، و محکم کردن آن در جای خودش می‌توان سروصدای پکیج، را کاهش داد. اگر چراغ قرمز روی صفحه نمایش روشن شد، به معنای وجود نقص در یکی از قطعات داخلی است. در این حالت باید دستگاه را خاموش و مجددا روشن نمایید. اگر مشکل رفع نشد، باید با توجه به مواردی که در بالا گفت شد، مراخل یک به یک طی نمایید تا قطعه معیوب را بیابید.

یک مقاله در مورد محل نصب پکیج بخوانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *