دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

ظرفیت پکیج

ظرفیت پکیج

یکیج گرمایشی یکی از مرسوم‌ترین و محبوب‌ترین وسایل گرمایشی در سراسر دنیا است. برای اینکه از حداکثر راندمان گرمایی پکیج استفاده کنیم و هدر رفت انرژی و سوخت نداشته باشیم، باید قبل از خرید این دستگاه، پارامترهای مختلفی را در نظر بگیریم. سوخت پکیج، ابعاد و مدل پکیج برخی از این پارامترها هستند. در کنار این عوامل، باید به ظرفیت پکیج نیز توجه نمود. ظرفیت پکیج به معنی میزان بازدهی دستگاه است. در این مقاله قصد داریم که این عامل را بررسی کنیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

مطالب بیشتر: تعمیرات پکیج .

نحوه محاسبه ظرفیت

ظرفیت پکیج به چه معنی است

میزان بازدهی پکیج که به کیلو وات محاسبه و نمایش داده می‌شود، ظرفیت پکیج می‌گویند. میزان این پارامتر یکی از مقادیر 24 kw، 28  kw، 30  kw، 35 kw  است. در یک عبارت دیگر به این عامل میزان قدرت گرمایشی دستگاه نیز گفته می‌شود. این عامل یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید در زمان انتخاب و خرید پکیج گرمایشی به آن توجه نمود. دلیل اهمیت این پارامتر به مقدار مصرف سوخت دستگاه، هزینه سوخت مصرفی و میزان راندمان گرمایشی پکیج مربوط است. اگر در زمان خرید پکیج به این عامل توجهی نشود، عمر مفید دستگاه کاهش پیدا کرده، علاوه بر آن میزان مصرف سوخت بالا رفته و هزینه‌های اضافی به مشتری تحمیل می‌کند. همچنین راندمان گرمایی مناسبی از سیستم گرمایشی نخواهیم داشت و عملکرد آن مطلبوب نخواهد بود.

عوامل زیادی به میزن ظرفیت پکیج بستگی دارند، برخی از این عوامل عبارتند از:

  • میزان قدرت فن دستگاه پکیج گرمایشی.
  • اندازه مبدل‌های دستگاه.
  • حجم و نوع منبع انبساط.
  • تعداد و نوع پره‌های مشعل.

عومال موثر بر میزان ظرفیت پکیج

همان گونه در بخش قبل ذکر شد، قدرت گرمایشی دستگاه و میزان بازدهی آن را، ظرفیت پکیج می‌گویند. عوامل و پارامترهای زیادی بر این معیار و محاسبه آن موثر هستند. بنابراین با توجه به این عوامل می‌توان ظرفیت پکیج را بالا برد و به این ترتیب از توان و راندمان گرمایی پکیج، حداکثر استفاده را نمود. در این بخش برخی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر میزان ظرفیت دستگاه پکیج را بررسی نمودیم:

  • متراژ ساختمان: یکی از مهم‌ترین عوامل در محاسبه ظرفیت پکیج، متراژ محیط یا ساختمان است. در ازای هر یک مترمربع، یک کیلو وات انرژی مصرف می‌شود. بنابراین واضح است که هر چه متراژ ساختمان بیشتر باشد، به انرژی گرمایی بیشتری نیاز است. در نتیجه ظرفیت دستگاه نیز افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل در خانه‌های ویلایی و ساختمان‌های دوبلکس که متراژ بیشتری نسبت به آپارتمان‌ها دارند، باید از پکیج‌هایی با توان حرارتی بالا و دستگاه‌های دو مبدله استفاده نمود.
  • آب و هوای و اقلیم منطقه: همان طور که میدانید، ایران زیبا کشوری با چهار گونه اقلیم و آب و هوای متفاوت است. معتدل و مرطوب، گرم و خشک، سرد و کوهستانی و گرم و مرطوب، اقلیم‌های متفاوت آب و هوایی در ایران هستند. برای انتخاب دستگاه پکیج نیز باید به این عامل توجه نمود تا راندمان گرمایی دستگاه، پاسخگوی نیاز ساختمان باشد. به عنوان مثال در غرب کشور که آب و هوای سرد و کوهستانی وجود دارد باید پکیجی با توان حرارتی و ظرفیت بالا انتخاب نمود.
  • مکان نصب پکیج: نوع پکیج گرمایشی، مکان نصب آن را تعیین می‌کند. به عنوان مثال پکیج دیواری روی دیوار و پکیج زمینی روی زمین نصب می‌شود. همچنین پکیج فن‌دار باید در خارج از فضای ساختمان و پکیج بدون در فضای داخلی ساختمان نصب می‌شود. پکیجی که در خارج از ساختمان و در یک کابینت یا محافظ نصب شده است، از گزند عوامل طبیعی مثل نور خورشید، باد، باران و سرما در امان است. بنابراین ظرفیت و توان آن افزایش پیدا نمی‌کند. اما پکیجی با ویژگی‌های فنی مشابه، اگر در برابر عوامل طبیعی نصب شود، ظرفیت و مصرف انرژی آن بالا رفته و علاوه بر آن، میزان مصرف سوخت نیز افزایش پیدا می‌کند.
  • تعداد حمام و اتاق خواب: همان گونه که میدانید، بیشترین مصرف آب گرم در ساختمان مربوط به حمام است.بنابراین یکی از راه‌های ساده برای تعیین میزان ظرفیت پکیج توجه به تعداد حمام‌های موجود در ساختمان مورد نظر است. هر چه تعداد حمام‌ها بیشتر باشد، ظرفیت دستگاه پکیج نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین تعداد اتاق خواب نیز در این عامل موثر است. زیرا در هر اتاق خواب یک رادیاتور یا پکیج باید نصب شود. هر چه تعداد وسایل گرمایشی افزایش پیدا کند، میزان ظرفیت پکیج نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
  • نوع پکیج: دستگاه پکیج تک‌مبدله، دو مبدله و چگالشی، ظرفیت‌های مختلفی دارند. برای مثال یک پکیج تک مبدله برای ساختمانی کوچک با داشتن یک حمام، کافی است. اما برای ساختمان‌های بزرگ‌تر و چند طبقه باید پکیج دو مبدله یا چگالشی که توان و راندمان گرمایی بالاتری دارند، نصب نمود.

سخن پایانی

در این مقاله ظرفیت پکیج را معرفی کردیم و برخی عوامل موثر بر آن را معرفی نمودیم. میزان بازدهی گرمایی را ظرفیت دستگاه پکیج گویند. برخی از عوامل موثر بر این پارامتر عبارتند از: متراژ ساختمان، آب و هوای منطقه، مکان نصب دستگاه، تعداد حمام و اتاق خواب، نوع پکیج و … .

برای کسب اطلاعات در مورد تعمیرات پکیج در تهران کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *