دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

پکیج گرمایشی

پکیج گرمایشی

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی سیستم پکیج گرمایشی بپردازیم، مزایا و معایب آن را شرح دهیم و در نهایت مقایسه‌ای با سیستم موتورخانه مرکزی داشته باشیم. در گذشته با صرف وقت و هزینه زیاد و با استفاده از چوب و سوخت‌های فسیلی (همانند ذغال سنگ و نفت) گرمایش محل زندگی و آب‌گرم مصرفی، تامین می‌شد. از زمانیکه بشر، یکجانشینی را به جای کوچ کردن انتخاب نمود و خانه‌ها و آپارتمان‌های مدرن به شکل امروزی به وجود آمدند و پکیج گرمایشی به ساختمان‌ها اضافه شد، تامین گرمایش محل سکونت و همچنین تامین آب‌گرم مصرفی بهداشتی، تبدیل به یکی از نیازهای اساسی و دغدغه‌های مهم بشر گردید.

موتورخانه در مقایسه با پکیج گرمایشی

 با پیشرفت تکنولوژی، سهولت دسترسی و فراوانی منابع سوخت، راهکار بهتر، ساده‌تر و ایمن‌تری، پیش روی بشر قرار گرفت. در این زمان موتورخانه‌ها به وجود آمدند. موتورخانه پیشرفت بزرگ و مهمی در زندگی بشر بودند و باعث به وجود آمدن آسایش و راحتی زیادی شدند.برای پیاده‌سازی تجهیزات مکانیکی و الکترونیک موتورخانه‌ها با توجه به ابعاد ساختمان و میزان آب‌گرم مورد نیاز، معمولا یک اتاق لازم است.موتورخانه مرکزی

بیشتر بخوانید: تعمیر پکیج

 اما از آنجا که انسان همواره در حال برطرف نمودن مشکلات و به وجود آوردن راحتی بیشتر در زندگی می‌باشد، و همچنین وجود مشکلات و معایب موتورخانه، باعث شد که پکیج‌ها به وجود بیایند.پکیج یا Package در زبان انگلیسی به معنی بسته یا مجموعه بسته‌بندی شده است. در واقع پکیج گرمایشی یک نوع موتورخانه کوچک می‌باشد که همزمان هم آب‌گرم مورد نیاز رادیاتورها و هم آب‌گرم مصرفی بهداشتی را تامین می‌کند. در حال حاضر پکیج‌ها متداول‌ترین وسیله در سراسر دنیا جهت رفع نیاز به آب‌گرم مصرفی و همچنین ایجاد گرمایش لازم محیط زندگی، کار و  سایر محیط‌ها هستند.

بصورت کلی، پکیج گرمایشی، برای سیستم‌های گرمایشی ساختمان که با آب‌گرم، دمای محیط را بالا می‌برد (مانند گرمایش از کف، رادیاتور، فن‌کوئل و.. ) و همچنین برای مصارف بهداشتی(مانند سرویس‌های بهداشتی، استحمام و … )، آب‌گرم تولید می‌کند که می‌تواند جایگزین موتورخانه‌های سنتی شود. بنابراین می‌توان گفت که پکیج گرمایشی جایگزین موتورخانه‌های سنتی و همچنین آبگرمکن شده‌اند و تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌های یک موتورخانه را دارد درحالیکه در یک کابینت آشپزخانه جا شده است. در یک تعریف کوتاه و ساده: پکیج گرمایشی، کار یک موتورخانه کوچک را انجام می‌دهد.

تفاوت موتورخانه مرکزی با پکیج گرمایشی

در زمان گذشته و همچنان در بسیاری از ساختمان‌های مسکونی و تجاری امروزی، برای گرمایش منازل بوسیله شوفاز و رادیاتور و برای تولید آب‌گرم جهت استحمام، شستشو و سایر مصارف خانگی از موتورخانه استفاده می‌شد. در این بخش از مقاله قصد داریم که موتورخانه‌های سنتی را با پکیج‌های مدرن امروزی، مقایسه نماییم و معایب و مزایای هرکدام را شرح دهیم:

برای نگهداری از موتورخانه‎‌های سنتی، به یک اتاق یا انباری جداگانه نیاز بود و بدین سبب فضای زیادی را اشغال می‌کردند و هزینه نگهداری بالایی داشتند. یکی از مزیت‌های مهم جایگزینی پکیج گرمایشی، به جای موتورخانه‌های سنتی این است که هر واحد ساختمانی از نظر کنترل دما و میزان مصرف سوخت( گاز،برق و … )، مستقل می‌باشد و امکان کنترل سیستم از درون هر واحد، بصورت جداگانه و کاملا مستقل وجود دارد. پکیج گرمایشی فضای کمی را اشغال می‌کند و وزن کمی دارد و در آپارتمان‌های امروزی که اکثرا با کمبود فضا مواجه هستند، گزینه مناسبی می‌باشد.

تفاوت لوله‌کشی در پکیج با موتورخانه

چون پکیج گرمایشی می‌تواند همزمان هم آب‌گرم و هم گرمایش مورد نیاز ساختمان را فراهم کند، جایگزین مناسب برای موتورخانه و آبگرمکن می‌باشد. پکیج‌ها عملکرد مطمئن، امنیت بالا، کارکرد مناسب و بدون سروصدایی دارند. به دلیل حذف لوله‌کشی‌های گسترده در ساختمان و کوتاه شدن مسیر لوله‌های انتقال آب‌گرم مصرفی و آب‌گرم رادیاتورها به مکان مورد نظر، اتلاف انرژی و زمان، بسیار کاهش می‌یابد. نصب، راه‌اندازی، سرویس و نگهداری از پکیج گرمایشی بسیار کم هزینه‌ می‌باشد و همانند موتورخانه‌های سنتی نیازی به شارژ ماهیانه و تعمیر و نگهداری با هزینه‌های بالا ندارند.

تفاوت مصرف سوخت در پکیج با موتورخانه

در زمان‌هایی که نیاز به آب‌گرم نیست و یا در زمان‌هایی که به مدت طولانی در منزل حضور ندارید، می‌توانید پکیج گرمایشی را خاموش کنید. این کار از لحاظ مصرف سوخت و راندمان حرارتی، بسیار موثر و به صرفه می‌باشد. پکیج‌ها معمولا در آشپزخانه و یا آبدارخانه به روی دیوار نصب می‌شوند و جهت ایمنی از دودکش دوجداره استفاده می‌گردد. بدین ترتیب هوای مورد نیاز پکیج گرمایشی از محیط بیرون تامین می‌شود و هیچ خطری افراد ساختمان را تهدید نمی‌کند. در موتورخانه‌های سنتی از نفت و گازوئیل استفاده می‌شد اما پکیج‌ گرمایشی از سوخت پاک( گاز، برق و سایر سوخت‌ها) استفاده می‌کند. استفاده از این نوع سوخت‌ها باعث شده است محیط مسکونی از وجود دوده و بوهای نامطبوع انواع سوخت‌های فسیلی در امان باشد.

سخن پایانی

پکیج‌ گرمایشی به نسبت موتورخانه‌ها دارای معایبی هستند که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم: پکیج‌ها به نسبت موتورخانه عمر مصرفی کمی دارند. برای محیط‌های بالای سیصد متر، کارایی مناسب و عملکرد مطلوبی ندارند. افزایش و کاهش میزان فشار آب ساختمان، در عملکرد پکیج، اختلال ایجاد می‌کند. در مکان‌هایی که بیش از یک حمام مورد نیاز است، مناسب نمی‌باشند.

با مقایسه مزیت‌ها و معایب پکیج با موتورخانه می‌توان از معایب چشم‌پوشی نمود و نتیجه گرفت که از تمامی لحاظ (هزینه، مصرف انرژی، ایمنی و …) گزینه مناسبی می‌باشد. بنابراین با بررسی نیازها و شرایط ساختمان یا فضای مورد نظر و همچنین مقایسه انواع مختلف پکیج، می‌توان انتخاب مناسبی داشت و از مزایای پکیج بهره برد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *