دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

گاز شهری

گاز شهری

پکیج دستگاهی است که جایگزین سیستم‌های گرمایشی قدیمی شده است. وظیفه این دستگاه برای تامین آب گرم مصرفی بهداشتی و همچنین تامین آب گرم برای سیستم‌های گرمایشی است. سوخت مصرفی پکیج، در نوع‌های مختلف این دستگاه، متفاوت است. گاز شهری یکی از سوخت‌های است که در پکیج استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم در ابتدا راجب قطعات و اجزای مهم و اصلی تشکیل‌دهنده پکیج، صحبت کنیم و در ادامه نکاتی را در مورد گاز شهری در پکیج، ذکر کنیم.

اجزاء و قطعات اصلی تشکیل‌دهنده پکیج

پکیج‌ها دستگاه‌هایی پیچیده هستند و از قطعات زیادی تشکیل شده‌اند. شناخت این قطعات برای انجام عیب‌یابی و تعمیرات، کمک زیادی می‌کند. تعدادی از این قطعات، جز قطعات اصلی هستند که اگر معیوب باشند، پکیج از کار می‌افتد. این قطعات به صورت کلی به چند گروه تقسیم می‌شوند. برد الکتریکی، سنسورها، قطعات مکانیکی و قطعات مجری فرمان جز این گروه‌بندی هستند. در زیر به صورت مختصر در مورد هر کدام از این قطعات توضیح می‌دهیم.

برد الکتریکی، برد اصلی را می‌توان به عنوان مغز پکیج، نام برد. هنگامی که سنسورها تشخیص بدهند که باید کار خاصی انجام شود، برد الکتریکی دستورات لازم را به قطعات می‌دهد. سنسور به محرک‌های فیزیکی واکنش نشان داده و سیگنال الکتریکی قابل اندازه‌گیری تولید می‌کند که این سیگنال‌ها ممکن است مکانیکی یا مغناطیسی باشند. از جمله سنسورهای به کار رفته در پکیج، ترموستات و پرشر را می‌توان نام برد. قطعات مجری فرمان، فرمان‌های صادر شده از طرف برد را اجرا می‌کند. قطعاتی مثل فن و پمپ از قطعات مجری فرمان هستند. منبع انبساط و مبدل حرارتی جز قطعات مکانیکی می‌باشند. در بخش بعدی در مورد نکات مهم در مورد استفاده پکیج از گاز شهری، صحبت می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: تعمیرات پکیج.

تنظیم شیر گاز پکیج

نکات مهم در مورد استفاده پکیج از گاز شهری

در زمان انتخاب پکیج باید به نوع گازی که استفاده می‌کند، دقت کنید. اگر سوخت پکیج گاز مایع است و قصد دارید آن را به گاز شهری وصل کنید، در ساختار داخلی آن، باید تغییراتی انجام شود. انجام این کار نیاز به دانش فنی بالایی در مورد پکیج دارد که باید توسط متخصص و تعمیرکار نمایندگی مجاز انجام شود تا در زمان استفاده مشکلی پیش نیاید. پس از انجام این کار، باید تست کامل نشتی، به روی اتصالات پکیج انجام شود. همچنین بعد از اتمام کار، کنترلر گاز باید پلمپ شده و روی آن برچسب زد شود تا کاملا مشخص باشد که سوخت آن از گاز مایع به گاز شهری یا برعکس، تغییر یافته است.

مراحل تست نشتی گاز بعد از تعویض سوخت پکیج

پس از اتمام مراحل تبدیل گاز شهری به گاز مایع یا برعکس، برای اطمینان از اینکه، کار به درستی انجام شده و نشتی یا مشکلی در اتصالات وجود ندارد، باید مراحل زیر را طی نمود:

محلول غلیظی از آب و صابون درست کرده و روی اتصالات بریزید. اگر در هر قسمت از اتصالات حباب به وجود آمد، نشان دهنده نشتی گاز، در آن قسمت است. پس از یافتن نشتی، تمامی اتصالات باز شده و دوباره بررسی شده و مجددا در سر جا خود بسته و محکم شوند. اگر همچنان مشکل برقرار بود، باید کل قطعات و اتصالات تعویض شوند. همچنین برای جلوگیری از سوانح برق گرفتگی، در زمان انجام تست نشتی گاز، مایع آب و صابون را از برق، دور نگه دارید.

در صورت وجود نشتی گاز چه کاری باید انجام دهیم

در صورتی که بود گاز را استشمام کردید و متوجه شدید که پکیج دارای نشتی می‌باشد، باید یکسری کار را قبل از رسیدن تعمیرکار یا تکنیسین، انجام دهید. کنتور شیر گاز شهری را بسته و اجاق گاز را خاموش کنید. به هیچ عنوان فندک یا کبریتی را روشن نکنید. برای اینکه گازی که از پکیج نشتی کرده به بیرون هدایت کنید، در و پنجره را باز کنید. از کلیدها و پریزهای برق استفاده نکنید زیرا ممکن است جرقه ایجاد کرده و باعث انفجار شوند.

تمامی مواد و مایعات قابل اشتعال را از پکیج دور کنید. دقت کنید که سنسور دود در پکیج گازی دودکش‌دار، فعال باشد و هیچگاه از حالت فعال خارج نشده باشد. کپسول گاز مایع باید همیشه به صورت عمومی روی زمین قرار گرفته باشد. پس از اینکه تمامی کارهای بالا را انجام دادید، با تعمیرکار تماس بگیرید تا رفع نشتی گاز شهری را به صورت اصولی انجام دهد.

تفاوت گاز شهری با گاز مایع

گاز مایع، گازی است که با فشار درون کپسول قرار گرفته است. نیمی از حجم این کپسول‌ها گاز و نیم دیگر مایع است. گاز طبیعی یا گاز شهری، گازی است که از چاه‌ها به دست می‌آید و طی عملیاتی، آماده می‌شود که به لوله‌ها پمپاژ شده و در اختیار مصرف‌کننده، قرار بگیرد. این نوع گاز، 86 درصد متان و 10 درصد اتان است. این گازها شامل گازهای هیدور کربنی و همچنین گازهای کربنی است.

سخن پایانی

پکیج‌های گرمایشی وسایلی هستند که جایگزین موتورخانه شدند. سوخت این دستگاه‌ها معمولا گاز شهری یا گاز مایع است. گاز مایع یا فشار دورن کپسول‌های خاصی، جا داده شده است. گاز شهری همان گازی است که از دل زمین استخراج شده و طی فرآیندی پیچیده، درون لوله‌ها جریان پیدا می‌کند تا به ساختمان‌ها برسد و در وسایل گازسوز استفاده شود.

برای کسب اطلاعات در مورد تعمیرات پکیج در تهران کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *