دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

ترموستات پکیج

ترموستات پکیج

بشر همواره به دنبال راه‌هایی بوده است که آسایش و راحتی بیشتری را در زندگی برای خود فراهم آورد. یکی از معیارهای آسایشو و راحتی در محل زندگی، سرمایش و گرمایش مناسب هر فصل است. در طی سال‌های اخیراستفاده از سیستم‌های گرمایشی مختلف در مکان‌های عمومی، خانه‌ها، ویلاها، انواع ساختمان‌ها به شدت گسترش یافته است. پکیج‌های گرمایشی یکی از سیستم‌های گرمایشی مرسوم و محبوب در دنیا هستند. این دستگاه‌ها از قطعات زیادی تشکیل شده‌اند. ترموستات پکیج یکی از این قطعات است. این قطعه وظیفه کنترل دمای دستگاه را بر عهده دارد. با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا در ابتدا ترموستات پکیج را تعریف کنیم. در ادامه وظایف و کاربردهای آن را شرح دهیم و علائم خرابی آن را برشماریم.

مقالات بیشتر: تعمیرات پکیج.

ترموستات دود پکیج

ترموستات پکیج چیست

ترموستات پکیج که به آن کلید حرارتی نیز گفته می‌شود، مانند یک کنترل کننده اتوماتیک در دستگاه عمل می‌‌کند و دمای آن را به طور خودکار تنظیم می‌کند. این قطعه شامل یک عامل حرارتی میله‌ای است. هنگامی که این قطعه در آب قرار می‌گیرد می‌تواند درجه دمای آن را تشخیص دهد. این میله در ترموستات دستگاه پکیج از نوع اینوار است که ضریب انبساط آن کم است. هنگامیکه لوله در برابر گرما قرار می‌گیرد، منبسط شده و میله درون آن کشیده می‌گردد یا تحت فشار قرار می‌گیرد. در نتیجه تغییرات در این میله و میزان دمای آب به برد پکیج گزارش داده می‌شود تا دستگاه به صورت درست کار کند. اگر این قطعه معیوب شده و از کار بیفتد، دمای آب به درستی تشخیص داده نمی‌شود و پکیج نمی‌تواند گرمایش مطلوبی را فراهم آورد.

برای انواع ترموستات  پکیج می‌توان موارد روبرو را تعریف نمود. ترموستات الکترونیک از عمر خوبی برخوردار است که با نام‌های ترموستات مویین و Diastat هم شناخته می‌شوند. این قطعات شامل دیافراگم، لوله مویین و حسگر هستند. وظیفه این نوع از ترموستات‌ها، قطع و وصل مدار الکترونیک در پکیج است. ترموستات الکترونیک وظیفه کنترل کردن دما به صورت اتوماتیک را برعهده دارد. وظایف ترموستات پکیج را می‌توان به شرح زیر نام برد:

 • کنترل تمامی مراحل کارهای پکیج گرمایشی.
 • حفاظت از مبدل اولیه دستگاه در برابر سوختن.
 • تنظیم کارکرد درست دستگاه پکیج گرمایشی ( اگر این قطعه خراب باشد، کل دستگاه خاموش خواهد شد).

تاثیر خراب شدن ترموستات بر عملکرد پکیج

با معیوب و خراب شدن ترموستات، به روی عملکرد پکیج اختلالاتی ایجاد می‌شود. در این بخش به صورت مختصر به بررسی برخی از این اختلالات می‌پردازیم. یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن روبرو شوید، خاموش شدن ناگهانی ترموستات پکیج است. این اتفاق ممکن است هر چند دقیقه یک بار رخ بدهد. علت این مشکل به عملکرد سوئیچ ایمنی برمی‌گردد. هنگامیکه در عملکرد صحیح دستگاه اختلالی ایجاد شود، برای جلوگیری از بروز حوادثی مانند انفجار و یا آتش‌سوزی، سویئچ پکیج، بالافاصله دستگاه را خاموش می‌کند تا از سانحه جلوگیری کند. اما علل خاموش ناگهانی و پی در پی دستگاه پکیج گرمایشی را می‌توان در موارد زیر جسنجو نمود:

 • عدم وجود جریان برق در قطعات الکتریکی دستگاه پکیج.
 • بسته بودن شیر آب.
 • عدم وجود جریان گاز شهری یا گاز مایع.
 • معیوب بودن یا نشتی پمپ آب.
 • نوسان فشار پکیج (افزایش یا کاهش فشار آب)

علت کار نکردن دکمه‌های ترموستات پکیج

یکی از مشکلات متداول که برای ترموستات پکیج ممکن است پیش بیاید این است که کلیدهای آن از کار بیافتد. اگر هر یک از علائم زیر اتفاق بیافتد باید برای تعویض کلیدها یا دکمه‌های کنترل پکیج اقدام کنید:

 • از ترموستات یا تایمر مکانیکی آن، صدای غیرعادی به گوش می‌رسد.
 • در زمان استفاده از ترموستات، صدای کلیک کردن دکمه‌ها به گوش نمی‌رسد.
 • دمای آب در پکیج به درستی نمایشد داده نمی‌شود. دمای واقعی بالاتر یا پایین‌تر از دمایی است که ترموستات نمایش می‌دهد.
 • آب گرم خروجی بسیار داغ است.
 • دستگاه پکیج، رادیاتور و شوفاژها را طبق تنظیماتی که روی ترموستات قرار داده شده است، گرم نمی‌کند.

نحوه عیب‌یابی و تست سلامت قطعه ترموستات در پکیج

برای انجام عیب‌یابی و اطمینان از صحت عملکرد ترموستات پکیج، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید: ابتدای دمای آب خروجی را اندازه بگیرید. سپس با دمای نشان داده شده روی صفحه ترموستات مقایسه کنید. اگر هر دو عدد یکسان بودند، ترموستات به درستی کار می‌کند. اما اگر در اعداد، تفاوتی وجود داشت، به این معنی است که این قطعه مشکل دارد. در زمانیکه با کلیدها کار می‌کنید به صدای آن دقت کنید. اگر دکمه‌های کلیک ندادند و یا یا اینکه صدای غیرعادی و وزوز به گوش می‌رسید، ممکن است که ترموستات مشکل داشته باشد. اگر دمای رادیاتورها با دمای تنظیم شده به روی ترموستات یکسان نبود، باز هم ممکن است که ترموستات پکیج مشکل داشته باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی قطعه ترموستات پکیج پرداختیم. به صورت کلی و در یک تعریف ساده و مختصر، این قطعه وظیفه تنظیم دما در پکیج را بر عهده دارد. اگر این قطعه با مشکل مواجه شود، دمای آب خروجی، مطلوب نخواهد بود، یا اینکه رادیاتور و شوفاژها گرمایش مناسب را تامین نخواهند کرد. اگر دمای آب خروجی با دمای نشان داده شده روی پکیج، متفاوت باشد، یا اینکه در زمان کار، دکمه‌های صدای کلیک ندهند و یا از ترموستلات صدای غیرعادی و وزوز به گوش برسد به این معنی است که، ترموستات پکیج معیوب شده و نیاز به تعمیر و بازبینی دارد.

جهت اطلاع در مورد تعمیرات پکیج در تهران کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *