دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نگهداری پکیج

نگهداری پکیج

در این مقاله قصد داریم تا مطالبی را درمورد نگهداری پکیج دیواری بیان کنیم. در ساختمان‌هایی با طول عمر بالا و برخی از ساختمان‌های امروزی، به جهت تامین گرمایش و آب‌گرم مصرفی از موتورخانه استفاده می‌شود. اما با توجه به برخی از معایب موتورخانه‌ها و مزیت‌های زیاد پکیج‌ها، اکثر ساختمان‌های امروزی دارای سیستم پکیج هستند. با توجه به افزایش قیمت پکیج‌های امروزی و ضروت مراقبت از آنها، نیاز است که مواردی را در جهت نگهداری پکیج بدانیم و رعایت کنیم. اگر در نگهداری و سرویس پکیج به صورت مرتب، کوتاهی کنیم، با مشکلات متفاوتی از قبیل نشتی آّب، خاموش شدن پکیج، داغ نشدن آب و … روبرو می‌شویم.

بیشتر بدانید: تعمیر پکیج دیواری و زمینی

مهم ترین نکات در زمینه نگهداری پکیج

  1. بررسی دودکش پکیج: یکی از کارهای مهم و حیاتی در زمینه نگهداری پکیج، نصب دودکش استاندارد و بررسی صخت عملکرد آن است. کلاهک دودکش مواد آلاینده و سمی را به خارج از فضای ساختمان انتقال می‌دهد به همین دلیل یکی از کارهای مهم و حیاتی در نگهداری پکیج، استفاده از کلاهک ایمنی H است. بنابراین باید از عدم گرفتگی و باز بودن مسیر دودکش اطمینان حاصل کنیم.
  2. کنترل فشار پکیج: یکی از روش‌های مهم در نگهداری پکیج، کنترل فشار پکیج است که باید به صورت روزانه و مرتب انجام شود. فشار استاندارد پکیج‌های دیواری 1 الی 1.5 بار است. اگر فشار پکیج بیشتر از حد مجاز باشد، باید شیر هواگیری را باز نمود تا فشار کاهش پیدا کند. در صورت پایین بودن فشار پکیج باید شیرپرکن را باز کرد تا فشار دستگاه به حالت طبیعی برگردد. اگر فشار پکیج بعد از مدتی دوباره کاهش پیدا کرد، به احتمال زیاد در قسمتی از پکیج نشتی وجود دارد. وجود نوسان در فشار پکیج، نشان‌دهنده وجود مشکل در منبع انبساط است.
  3. انجام عملیات رسوب‌گیری: در آب شهری املاح، ذرات ریز و آلاینده‌های فراوانی وجود دارد. با گذشت زمان وجود این املاح باعث ایجاد رسوب در قطعات مختلف پکیج می‌گردد. وجود رسوب علاوه بر پایین آوردن راندمان گرمایی در عملکرد مطلوب سیستم گرمایشی تاثیر منفی دارد. به همین دلیل برای جلوگیری از صدمات ناشی از رسوب در پکیج و نگهداری پکیج ، استفاده از رسوب گیر، به ویژه پیش از ورود آب به محفظه داخلی دستگاه، بسیار تاثیرگذار و مؤثر است. در واقع یکی از عوامل اصلی خرابی و عدم کارکرد صحیح پکیج، نفوذ رسوب در قطعات آن است.رسوب در پکیج
  4. نصب و بررسی فیلتر و صافی‌های آب: در سیستم لوله‌کشی آب شهری ناخالصی‌هایی مثل شن و سنگ ریزه وجود دارد. وجود این ناخالصی‌ها سبب گرفتگی در پکیج می‌شود. بنابراین یکی دیگر از راه‌های ساده و در حال موثر برای افزایش کارایی و طول عمر مصرفی و نگهداری پکیج ، نصب فیلتر و صافی است. این صافی‌های می‌بایست دو یا سه ماه یکبار بررسی شوند و در صورت نیاز تعویض شوند.
  5. سرویس‌‌های فصلی: یکی دیگر از روش‌های مهم جهت بالا بردن راندمان کاری و نگهداری پکیج وکاهش مصرف سوخت، انجام سرویس‌های فصلی است. در ساختار پکیج قطعاتی وجود دارند که بسیار حساس هستند و اگر در معرض رطوبت و آب قرار بگیرند، خراب شده و می‌توانند به کل ساختار پکیج آسیب جدی و کلی وارد کنند. بنابراین برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکلی باید سرویس‌های فصلی به صورت منظم توسط تعمیرکاران حرفه‌ای و باتجربه انجام گردد. با شروع فصل گرما تغییر حالت زمستانه به تابستانه و با شروع فصل سرما تغییر حالت تابستانه به زمستانه باید انجام شود.
  6. استفاده از محافظ برق استاندارد: یکی دیگر از روش‌های ساده و در عین حال مهم برای محافظت از و نگهداری پکیج، استفاده از محافظ استاندارد برق است. بوسیله محافظ برق استاندارد می‌توان در طی زمان‌هایی که در ساختمان حضور ندارید، به راحتی جریان برق را قطع نمایید. همچنین محافظ برق از نوسانات برق جلوگیری می‌کند و احتمال آسیب به مدارات برقی پکیج کاهش می‌یابد. باید توجه نمود که وسایل گرمازا را در نزدیکی محافظ برق قرار ندهیم. این کار یکی از کارهای مهم و حیاتی در جهت نگهداری پکیج است.
  7. کنترل و بررسی صحت عملکرد پمپ آب پکیج دیواری: در ساختار پکیج‌، قسمتی به نام سیستم ضد گریپاژ وجود دارد. اگر جریان آب قطع باشد، سیستم ضد گریپاژ، آب را در پکیج به جریان درمی‌آورد. گرفتگی مدار آب گرمایشی و یا عدم وجود آب در مدار، می‌تواند به پمپ پکیج دیواری، آسیب بزند. اگر صداهای غیرعادی و اضافی از پمپ آب پکیج شنیده شد، باید نسبت به عیب‌یابی و تعمیر پکیج اقدام نمود. از آنجایی که این مشکل ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، بهتر است توسط تعمیرکاران بررسی شود.

در این مقاله به بررسی روش‌های مختلف در نگهداری پکیج پرداختیم. پکیج‌ها جز وسایل ضروری هر خانه محسوب می‌شوند و با توجه با افزایش قیمت آنها باید در نگهداری پکیج دقت نمود. روش‌هایی ساده مثل استفاده از محافظ برق استاندارد یا نصب صافی آب را می‌توان برای از نگهداری پکیج انجام داد. همچنین سرویس‌های فصلی و منظم را باید در زما‌های خاص و به صورت منظم انجام داد.

جهت مطالعه مقالات مرتبط در مورد هواگیری پکیج کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *