دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

پمپ پکیج

پمپ پکیج

پیش از اینکه پکیج‌ها به شکل امروزی رواج پیدا کنند، موتورخانه‌ها وظیفه گرم کردن آب برای سیستم‌های گرمایشی را بر عهده داشتند. موتورخانه‌ها معایب زیادی داشتند از جمله عدم مصرف بهینه سوخت، پیچیدگی سیستم، سخت بودن عیب‌یابی و تعمیر و… . معایب موتورخانه‌ها باعث شد که پکیج‌ها به بازار عرضه شوند. پکیج یکی از لوازم خانگی می‌باشد که زندگی بدون آن تقریبا غیرممکن است. این دستگاه پرارزش علاوه بر تامین آب گرم مصرفی، آب گرم مورد نیاز برای سیستم‌های گرمایشی را نیز فراهم می‌کند. پکیج سیستم پیچیده‌ای دارد و از قطعات زیادی تشکیل شده است. پمپ پکیج نیز یکی از قطعات داخلی پکیج محسوب می‌شود. وظیفه این قطعه به جریان درآوردن آب در یک چرخه برای گرمایش محیط است. در این مقاله قصد داریم به بررسی پمپ پکیج بپردازیم. با ما در ادامه همراه باشید.

برای مطالعه بیشتر در مورد تعمیرات پکیج کلیک کنید.

پمپ آب پکیج

پمپ پکیج چیست

پمپ پکیچ یکی از انواع پمپ‌ها و جزئی از قطعات پکیج به شمار می‌رود. همان طور که در بالا گفتم، وظیفه این قطعه به گردش درآوردن آب در یک چرخه، جهت ایجاد گرمایش است. برای تفهیم بهتر این موضوع ابتدا به بررسی نحوه عملکرد پکیج می‌پردازیم. وظیفه پکیج، گرم کردن آب است. آب گرم شده توسط پکیج به سمت رادیاتور یا شوفاژ جریان پیدا می‌کند. شوفاژ یا رادیاتور، گرمای آب را به محیط منتقل می‌کند. بعد از اینکه دمای آب کاهش پیدا کرد، مجددا به پکیج برمی‌گردد تا گرم شده و این چرخه  تکرار شود. برای به گردش درآوردن آب در یک چرخه بسته بین پکیج و سیستم‌های انتقال دهنده حرارت به محیط مانند رادیاتور و شوفاژ، از پمپ پکیج استفاده می‌شود.

پمپ آب در هر سیستم گرمایشی برای افزایش فشار آب استفاده می‌شود. پمپ پکیج از نوع خطی می‌باشد و معمولا حداکثر ارتفاع تولیدی توسط این قطعه 6 متر است. ابعاد استاندارد دهانه مکش و دهش این قطعه 1 اینچ می‌باشد. پمپ آب مرود استفاده در پکیج‌ها معمولا به صورت سه دور یا تک دور است. طول این قطعه معمولا 13 تا 18 سانتیمتر می‌باشد و زاویه دهانه ورودی و خروجی آن 180 درجه است. پمپ پکیج دارای مزایای زیادی است که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. مصرف سوخت آن بسیار پایین است و صدای این قطعه در زمان کار کردن آزار دهنده نیست و به زحمت به گوش می‌رسد. این قطعه قابلیت تغییر دور موتور به نسبت فشار مورد نیاز سیستم را به مشتریان ارائه می‌دهد.

نحوه عملکرد پمپ پکیج

نحوه عملکرد پمپ پکیج در سیستم‌های دو مبدله با تک مبدله فرق دارد. در پکیج‌های تک مبدله پمپ آب فقط برای به جریان درآوردن آب در سیستم‌های گرمایشی روشن می‌شود و در حالت مصرف آب بهداشتی، این قطعه کار نمی‌کند. بنابراین می‌توان گفت پمپ پکیج فقط درفصول سرد سال برای به گردش در آوردن آب در مدار گرمایش، روشن شده و کار می‌کند. اما در سیستم‌های دومبدله، این قطعه برای هر دو حالت روشن شده و آب را به جریان در می‌آورد. یعنی هم برای سیستم گرمایشی و هم برای آب بهداشتی مصرفی، آب گرم شده در مبدل اولیه را به سمت رادیاتور و شوفاژ می‌فرستد تا انتقال گرما به محیط انجام شود.

قطعات تشکیل دهنده پمپ آب پکیج به شرح زیر است:

 • روتور یا شفت
 • پروانه یا توربین
 • سیم‌پیج یا استاتور
 • جعبه تقسیم
 • هوزینگ
 • کلید تنظیم سرعت پمپ یا دور (سه حالته)
 • خازن الکتروموتور
 • پیج تنظیم برای سرویس پمپ یا پیچ بازدید

دلایل خرابی پمپ آب پکیج

همواره بسیاری از مشتریان و کاربران این سوال را مطرح می‌کنند که چه عواملی باعث خرابی پمپ پکیج می‌شوند تا از بروز آنها جلوگیری کرده و از صرف هزینه اضافی برای تعمیر این قطعه جلوگیری کنند. در زیر به برخی از این عوامل اشاره می‌کنیم:

 • در آب شهری همواره مقداری املاح و رسوبات وجود دارد. برای جلوگیری از رسوب این املاح لازم است که فیلتر یا صافی نصب شود. همچنین باشد هر چند ماه یک بار این فیلتر و صافی آب را تعویض نمایید.
 • خشک شدن پمپ آب به دلیل عدم وجود آب.
 • پمپ آب را به درستی و در حالت استاندارد نصب کنید. عدم نصب درست باعث خرابی زود هنگام این قطعه می‌شود.
 • مسدود شدن و یا گرفتگی مسیر ورودی یا خروجی آب.
 • وجود رسوب و یا جرم باعث گریپاژ کردن پمپ پکیج می‌شود.
 • داغ شدن بیش از حد پمپ آب پکیج.

نکات مهم در زمان نصب پمپ آب پکیج

در زمان رسوب‌زدایی حتما پمپ زیر پکیج را جدا کنید. پس از نصب پکیج، لوله‌کشی‌ها را شستشو دهید تا براده آهن و سایر ضایعات به پمپ پکیج آسیب نزنند. در مسیر برگشت آب در بخش ورودی، از صافی استفاده کنید تا املاح و رسوبات را جذب کند. بعد از نصب و قبل از راه‌اندازی مطمئن شوید که پمپ آب، گریپاژ نکرده است. برای این کار بوسیله یک آچار، محور پمپ را به راست و چپ بچرخانید، این کار باعث می‌شود که پمپ از حالت گریپاژ خارج شود.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی پمپ پکیج پرداختیم. این قطعه آب را در سیستم گرمایشی و همچنین سیستم آب مصرفی به گردش در می‌آورد. برای اینکه بتوانیم از عملکرد حداکثری این قطعه استفاده کنیم لازم است چند راه‌کار ساده را انجام دهیم. به طور مثال از صافی آب استفاده کنیم یا از عدم وجود رسوب در لوله‌ها مطمئن شویم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعمیرات پکیج در تهران کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *