دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

پکیج چگالشی

پکیج چگالشی

پکیج چگالشی یا اصطلاح چگالش به عملکرد پکیج گفته می‌شود. ساختار داخلی اکثر دیگ‌ها قبلا به صورت غیرمتراکم بود، یعنی گرمای تولید شده و گازهای سمی به خارج از ساختمان منتقل می‌شدند. در نتیجه مقدار زیادی انرژی، گرما و هزینه تلف می‌شد. برای جلوگیری از هدر رفت انرژی، پکیج چگالشی به بازار عرضه شد. این دستگاه‌ها دو مبدل حرارتی داخلی دارند، بنابراین در مقایسه با پکیج‌های معمولی، سوخت و انرژی کمتری مصرف می‌کنند و از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کنند. همچنین این دستگاه‌ها گاز CO کمتری تولید می‌کنند، به همین دلیل برای محیط زیست آلودگی کمتری دارند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی پکج‌های گرمایشی بپردازیم.

مطالب بیشتر در مورد تعمیرات پکیج.

قیمت پکیچ‌های چگالشی

پکیج یا بویلر چیست

وظیفه پکیج تامین آب گرم برای مصارف مختلف است. روش گرم کردن به این صورت است که مطابق تنظیم برنامه، از 30 تا 90 درجه، آب، گرم می‌شود. پس از اینکه آب گرم  به سمت خروجی رفته و مصرف می‌شود، دما کم شده و در سیستم شوفاژ هم به دیگ برمی‌گردد و دوبار پایین آمدن حرارت با روشن و خاموش شدن پکیج، ادامه پیدا می‌کند، تا به همان دمایی که تنظیم کرده‌ایم، برسد. به بویلر، پکیج یا دیگ هم گفته می‌شود. طبق یک دسته‌بندی کلی دو نوع پکیج تعریف شده است:

  • پکیج چگالشی یا Condensing Boiler
  • پکیج غیر چگالشی Non-Condensing Boiler

پکیج غیر چگالشی، گرما را فقط به آب منتقل می‌کند و مابقی انرژی گرمایشی از طریق دودکش هدر می‌رود. در پکیج‌های چگالشی ، حرارت تولید شده در نتیجه احتراق، از طریق دودکش جذب شده و فرآیند کندانس رخ می‌دهد. کندانس به معنی تبدیل بخار با مایع است. پکیج چگالشی به پکیجی گفته می‌شود که برای استفاده بهینه از گرما، از فناوری چگالش بهره می‌برد.

نحوه عملکرد پکیج چگالشی چگونه است

دیگ چگالشی از فناوری چگالش برای استفاده بهینه از انرژی، اختراع شده است. زمانیکه سوخت‌های فسیلی مانند گاز یا نفت، سوزانده می‌شوند، مقداری گاز سمی تولید می‌شود. این گازها از طریف دودکش به فضای خارج از ساختمان منتقل می‌شوند. در پکیج غیر چگالشی، این گازها در هوا رها شده و پنانسیل گرمایی آنها از بین می‌رود. در پکیج‌های چگالشی، این گازهای داغ بوسیله یک مبدل حرارتی که در مدار اولیه قرار دارد، بازیافت می‌شوند. با توجه به نوع پکیج، گرمایی که از این طریق جذب شده است، یا به سیستم گرمایشی (رادیاتور یا شوفاژ) یا به آب گرم بهداشتی مصرفی، منتقل می‌شود.

به بیان ساده می‌توان این گونه توضیح داد که گرمای موجود در گازهای سمی ناشی از احتراق، مجددا جذب شده و به سیستم گرمایشی باز می‌گردد تا برای پیش گرم کردن آب سرد ورودی، استفاده شود. در این فرآیند، دمای گازی که در دودکش است، به سرعت از 130 درجه به 50 درجه، کاهش پیدا می‌کند. کاهش دمایی که در این گازهای سمی رخ می‌دهد، باعث تراکم شده و به همین دلیل است که به این نوع از پکیج‌ها، پکیج چگالشی گفت می‌شود.

مزایا و معایب پکیج چگالشی

پکیج چگالشی مزایا زیادی دارد که در اینجا به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • با کم کردن دمای گازهای سمی که به فضای خارج از ساختمان هدایت می‌شوند، به کاهش گرمایش زمین کمک می‌کند.
  • از وارد شدن بیش از حد گازهای سمی گلخانه‌ای به جو زمین جلوگیری می‌کنند. این گازها خطرات زیادی برای انسان و محیط زیست به همراه دارد.
  • مصرف انرژی این نوع از پکیج‌ها به نسبت پکیج غیر چگالشی بسیار کم، بهینه و به صرفه می‌باشد.
  • نصب، راه‌اندازی، عیب‌یابی و تعمیر پکیج‌های چگالشی بسیار راحت بوده و به سرعت انجام می‌شود.

معایب پکیج چگالشی به نسبت مزایای آن بسیار کم و قابل چشم پوشی می‌باشد. این نوع از پکیج‌های، میزان ثابتی از آب را تولید می‌کنند و برای دفع و تخلیه آن باید به فاضلاب وصل باشند. در واقع مانند لباسشویی یا سینک ظرفشویی باید بوسیله یک لوله به فاضلاب شهری متصل گردند. اگر این مسیر تخلیه مایعات، مسدود شود، پکیج نیز به صورت اتوماتیک از کار می‌افتد. مسدود شدن این مسیر معمولا به علت یخ‌زدگی و در فصل سرد سال اتفاق می‌افتد.

نکات جالب و مهم در مورد پکیج‌های چگالشی

از ماه اوریل سال 2005، در بریتانیا قانونی تصویب شد که تمامی  دیگ‌های گازی نصب شده باید از نوع پکیج‌های چگالشی باشند. اما در اروپا، این قانون از سال 2002 تصویب و به اجرا درد آمد. پکیج چگالشی به سادگی و بسیار راحت روی دیوار نصب می‌شود. این دستگاه‌ها یک دودکش کوتاه دارند که در فضای بیرون نصب می‌شود. با انجام به موقع و مرتب سرویس فصلی و سالیانه، می‌توان کارایی و راندمان گرمایشی این نوع از پکیج‌ها را تا حد زیادی افزایش داد و همچنین از صرف هزینه برای تعمیرات نیز جلوگیری کرد. طول عمر این دستگاه با توجه به برند،کیفیت ساخت، مدل، کاربرد و نحوه نگهداری تعیین می‌شود. در جاهایی مثل زیر پله، به راحتی می‌توان پکیج چگالشی را نصب نمود.

سخن پایانی

تا قبل از به وجود آمدن پکیج‌های چگالشی، تمامی پکیج‌های از نوع غیرمتراکم بودند. غیر متراکم بودن به این معنی است که تمامی گازهای سمی ناشی از احتراق سوخت به خارج از ساختمان هدایت می‌شد. اما در پکیج چگالشی، گرمای این دودها، جذب شده و مجددا برای ایجاد گرمایش استفاده می‌شود. این کار علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف سوخت، برای کاهش گرمایش زمین بسیار مفید است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعمیرات پکیج در تهران کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *